Pazartesi

IFW'10 Hatice Gökçe KARA KARGA

İstanbul Moda Haftası'nı Hatice Gökçe'nin Kara Karga'ları bastı.
Erkek kreasyonlarıyla tanıdığımız bol ödüllü modacımız İFW'10 da ilk kez kadın kreasyonlarını da sergiledi. Ana sponsorluğunu Perwoll'ün yaptığı,Deri Tanıtım Grubu, Derimod ve makyaj devi Mac'ın a sponsorla arasında yer aldığı defilede 17 erkek, 6 kadın toplam 23 yerli ve yabancı manken podyumda yer aldı.
“Karakarga, karga türlerinin en iyi bilinenidir. Tuhaf sesleri, siyah tüyleri ve parlak cisimlere olan düşkünlükleri ile mitolojiye ve sanata konu olan karakargalar, gökyüzündeki nefis süzülüşlerine karşılık yerdeki komik yürüyüşleriyle de görenleri gülümsetir. İhtiyatı dillere destan karakarga, kış mevsiminde dahi çift olarak yaşar. Ölünceye kadar eşine sadık kalan kuşlardandır. Uzun ömürlü karakarganın 100 yaşına kadar yaşadığı söylenir. Bu kadar zeki, marifetli, koruyucu ve maceracı olan, ayrıca bir sürü ilgi çekici oyun özelliklerine de sahip olan bu kuşlar yeni koleksiyonum için bana ilham verdi. Ben de simsiyah tüylü karakargaların tüm bu özelliklerini tasarımlarıma yansıtarak yeniden yorumladım.” diyerek özetleyiveriyor, Hatice Gökçe defilesini.
Defilede siyahın her tonuna yer verildi. Siyahlar, kargaların tüyleri ve çok sevdikleri parlak cisimlerle hareketlendirilmiş. Mankenlerin başlıkları,makyajlardaki sadelik ve ayakkabı seçimleriyle herşey defilenin adını tamamlar nitelikteydi.
Kara Karga temalı defiledeki el örgüleri de görülmeye değerdi.
Sıradışı defilenin yaratıcısı Hatice Gökçe'yi daha yakından tanıyalım:
Hatice Gökçe Moda Tasarım Firması'nın kurucusu ve yaratıcı yönetmeni olan tasarımcı, Türkiye'nin sayılı moda okullarından biri olan Mimar Sanatlar Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden mezunlarından. 1998 yılında kendi adıyla tasarım atölyesini kuran, deneysel çalışmayı benimseyen ve özellikle yenilikçi kumaş tasarımlarına da imza atan Gökçe, aynı zamanda Türkiye'nin önemli kuruluşlarında moda tasarım danışmanlığı görevlerini üstlendi. Hatice Gökçe, Moda Tasarımcıları Derneği'nin (MTD) kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir. Tasarımcı ayrıca çok çeşitli sivil toplum projelerinde ve sosyal faaliyetlerde de aktif görev almaktadır. Erkek giyiminde Türkiye'de ilk isim olan Hatice Gökçe, 1999 yılında Japonya'da düzenlenen yarışmada Unique Design (Eşsiz Tasarım) ödülünü, 1998 yılında Türkiye'de katıldığı yarışmada erkekler için hazırladığı koleksiyonu ile de En İyi Tasarım ödülünü ve pek çok mansiyon aldı. 1999 yılından bugüne kadar Bread&Butter, Tokyo, CPD Dusseldorf, Pret a Porter fuarlarında koleksiyonlarını sergileyen tasarımcı, Avrupa’nın moda şehirlerinde "Işığa Övgü", "Authorize", “Angel Dust", “Invincible” ve “The Other” gibi daha pek çok defile gerçekleştirdi.

Hiç yorum yok:

SİZ HALA...

SİZ HALA...
SİZ HALA ELDE Mİ YIKIYORSUNUZ?